Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51

Tel:(32) 263-12-47

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2931163
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 193 dni

Edukacja globalna

W roku szkolnym 2017/2018, tak jak w roku poprzednim nasza szkoła bierze udział w drugim module projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”.  

Czym jest edukacja globalna?

Edukacja globalna to objaśnianie problemów rozwojowych współczesnego świata oraz uczenie się o czynnikach wpływających na międzynarodowy rozwój. Edukacja globalna opisuje sytuację w krajach rozwijających się oraz wpływ krajów rozwiniętych i rozwijających się na siebie nawzajem. Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju ukazuje uczniom, jak wybory dokonywane w ich codziennym życiu wpływają na jakość życia ludzi na całym świecie. Edukacja globalna angażuje uczniów w działania na rzecz całego świata w duchu współpracy, na zasadzie solidarności i równości.

Edukacja globalna w podstawie programowej

Celem kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest między innymi wychowanie dzieci na ludzi ofiarnych, solidarnych, altruistycznych, potrafiących współpracować oraz posiadających ukształtowany system wartości. Pokazując globalne współzależności, zachęcamy uczniów do współdziałania na rzecz obopólnego rozwoju krajów rozwiniętych i rozwijających się.

Drugim ważnym celem wychowania jest kształtowanie poczucia godności u uczniów oraz szacunku dla godności innych. Edukacja globalna realizuje ten cel poprzez pokazywanie innych ludzi i ich trosk w  kontekście całego świata. Pomaga to budować u uczniów empatię oraz zrozumienie problemów, a tym samym chęć przeciwdziałania im. Osoby prezentowane podczas zajęć edukacji globalnej są portretowane w sposób godny, bez szokowania „widza”. Szacunek widoczny w prezentowaniu postaci rodzi szacunek dla godności innych.

Krytyczne i logiczne myślenie również wpisuje się w edukację dla zrównoważonego rozwoju. Edukacja globalna nie podaje gotowych rozwiązań i odpowiedzi. Stwarza natomiast okazję do dyskusji na temat współczesnych problemów i skłania do poszukiwania rozwiązań. Co więcej, zagłębiając się w problemy globalne, dziecko uczy się krytycznego odbioru informacji, które do niego docierają.

Absolwent nowej szkoły podstawowej jest jednostką aktywną społecznie, odpowiedzialną za zbiorowość i otwartą na świat. Edukacja globalna uczy, że drobne rzeczy np. wybory konsumenckie, wybór środka transportu, czy sposobu segregacji odpadów ma wpływ na zmiany klimatyczne, funkcjonowanie innych ludzi oraz czystość środowiska.

Grupa dwunastu nauczycieli poprowadzi zajęcia o tematyce globalnej dla uczniów naszej szkoły.

W dniach 18-26 listopada odbędzie się w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem  „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”. Więcej informacji już wkrótce. 

Artykuły

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2018

W dniach 19-23 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ. Tegoroczne hasło to „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z działań realizowanych w naszej szkole w ramach edukacji globalnej.

Czytaj więcej o: TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2018

Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej

W poniedziałek 20.11.2017r. rozpoczęliśmy w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas.” Przygotowaliśmy gry dla różnych poziomów wiekowych- dla klas młodszych wświetlicy szkolnej przygotowaliśmy zabawy ruchowe z różnych stron świata. Klasy starsze (IV-V) grały w globalną grę karcianą „Rodzinki” oraz grę edukacyjną pod tytułem „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” (VI, VII). Gry były bardzo ciekawe. Najwięcej emocji wzbudziła gra „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”, w której uczniowie poznawali dobre i złe metody produkcji obuwia oraz boliwijska gra „Enchoque” w której zadaniem uczniów było wrzucenie przywiązanej sznurkiem do kubeczka piłeczki do środka tegoż kubeczka.

Czytaj więcej o: Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

Drodzy Uczniowie!

Przed nami Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was szereg edukacyjnych fascynujących atrakcji.

Czytaj więcej o: Tydzień Edukacji Globalnej