Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej

„Bieg po zdrowie”

Edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży jest ważnym elementem ogólnych oddziaływań edukacyjno-wychowawczych. Odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych spoczywa na osobach dorosłych, tworzących najbliższe środowisko społeczne dzieci. Profilaktyka palenia tytoniu to jedno z ważnych zadań, które w ramach szeroko pojętej odpowiedzialności za przyszłość młodego pokolenia powinno być na stałe wpisane w oddziaływania edukacyjno-wychowawcze.

Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Przekazywanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie odpowiednich umiejętności i postaw związanych z tym obszarem przyczynia się do zdrowego stylu życia, który uważany jest za główny czynnik wpływający na zdrowie człowieka.

Program przeznaczony jest dla wszystkich uczniów klas IV. Uczniowie wezmą udział w zajęciach, podczas których zostaną zrealizowane następujące treści:

• Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe
  • Jak się nie dać złowić nałogowi?
  • Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
  • Palenie szkodzi
  • Jak to zrobić, żeby nie palić?
  • Jak to zrobić, żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć.

Anna Banaś-Szyja