Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51

Tel:(32) 263-12-47

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2931273
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 193 dni

ARCHIWUM 2014/2015

Artykuły

Gość z biblioteki

W ramach akcji Mądra Szkoła Czyta Dzieciom we współpracy ze szkolnym bibliotekarzem zaprosiliśmy do świetlicy pracownika biblioteki miejskiej nr 15 w Sosnowcu. Pani bibliotekarka przybliżyła świetlikom swoją pracę. Czytając fragmenty zabawnych przygód dla dzieci zachęcała do czytania i odkrywała magiczny świat ukryty w literach. Na zakończenie otrzymaliśmy zaproszenie do biblioteki na warsztaty oraz pamiątkowe naklejki z ulubionymi bohaterami książek. Dziękujemy.

Czytaj więcej o: Gość z biblioteki

Międzynarodowy kwiecień Świetlików

Kwiecień obfitował w wiele atrakcji. Największym wydarzeniem były obchody dni międzykulturowych w świetlicy. Pierwszy raz mieliśmy gości z zagranicy. Z naszych zajęć mogli korzystać uczniowie z Ukrainy, którzy chętnie brali udział w codziennych zabawach zarówno ruchowych jak i plastycznych. Przy okazji mogliśmy naszym świetlikom pomóc lepiej poznać naszych wschodnich przyjaciół, a gościom jak najlepiej zaprezentować nasz kraj.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy kwiecień Świetlików

Wielkanocna „ISKIERKA”

Z okazji Świąt Wielkanocnych w świetlicy zagościła grupa „Iskierka” – małych form teatralnych.  Mali aktorzy pod okiem Pani A. Nocoń przygotowali niezwykłą podróż do czasów Smoka Wawelskiego. Dzieci były zachwycone przedstawieniem. Grupa „Iskierka” składa się przede wszystkim z dzieci zapisanych do naszej świetlicy. Przedstawienie odbyło się w dwóch turach: dla najmłodszych świetlików oraz dla uczniów z zerówki naszej szkoły. Artystom gratulujemy talentów i cieszymy się razem z dziećmi trzymając kciuki za dalsze sukcesy.

Czytaj więcej o: Wielkanocna „ISKIERKA”

Wielkanocnie u Świetlików

Tego roku świetliki same przygotowywały sobie wielkanocne dekoracje. Zrobili mega wielkie pisanki, a ulubieńcem dzieci został oczywiście zajączek.  Kolorowanki, kartki, filc, nożyczki i klej szły w ruch każdego dnia przed Wielkanocą. Część prac z radością na twarzy nasi najmłodsi zabrali do domu. Alleluja.

Czytaj więcej o: Wielkanocnie u Świetlików

Jestem z Sosnowca

Pod takim hasłem upłynął tydzień w świetlicy. Panie przybliżyły dzieciom historię Sosnowca, zaprezentowały stare fotografie i miejsca, które na przestrzeni lat zmieniły się w naszym mieście. Świetliki miały za zadanie rozpoznać na fotografiach co to za zabytki Sosnowca, aż się wierzyć nie chce, ile mamy wspaniałych miejsc ukrytych w naszej okolicy.  Na zakończenie w szkolnym konkursie z wiedzy o Sosnowcu mogli zmierzyć się delegaci z klas II i III. Fundatorem nagród głównych był radny naszego miasta Pan Wojciech Nitwinko. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.


Czytaj więcej o: Jestem z Sosnowca

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarza

Tego dnia świetliki odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie Pani bibliotekarka wprowadziła ich w magiczny świat książek. Po wysłuchaniu bajki dzieci zostały poddane bajkowemu quizowi, a po jego właściwym rozwiązaniu mogli zwiedzić bibliotekę od zaplecza. Świetliki były naprawdę zdziwione, że mieści się tu ponad 12 tysięcy książek. Po zwiedzaniu biblioteki panie porwały świetliki w bajkowe zabawy z chustą animacyjną gdzie dziewczynki mogły zostać Calineczkami, chłopcy królami elfów czy też przeżyć inne fantastyczne przygody.

Czytaj więcej o: 3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarza

Kreatywne Świetliki

Świetliki nigdy się nie nudzą sa w ciągłym ruchu i wciąż maja coś do pracy. Jedni lepią z plasteliny, drudzy tworzą ciekawe przedmioty z klocków a inni w tym czasie przenoszą się wraz z przyjaciółmi w świat swojej fantazji i bawią się udając swoich ulubionych bohaterów z bajek.

Czytaj więcej o: Kreatywne Świetliki

Styczeń w karnawale

Ostatni tydzień lutego minął karnawałowo. Uczniowie naszej szkoły mogli zmierzyć swoje siły w konkursie plastycznym na najbardziej oryginalną maskę karnawałową. Gratulujemy zwycięzcom! Pozostałe dzieci mogły wykonać dla siebie tajemnicze maski na szkolną zabawę karnawałową. Jak widać w karnawałowej galerii nie zabrakło ciekawych i oryginalnych pomysłów na strój. Szkolny karnawał przeminął w muzycznej i wesołej atmosferze i jak wszystko co piękne musiał się skończyć.

Czytaj więcej o: Styczeń w karnawale

Bezpieczne zabawy zimowe

Zima dla dzieci to codzienne wyczekiwanie na  śnieg, bałwana i sanki szybko mknące z górki. Świetliki nie mogąc się doczekać tego wszystkiego szukały zimy w plastyce. Uczyły się malować kaszą, makiem, gąbką czy nawet brokatem, łącząc przy tym różne techniki. W galerii świetlika można podziwiać przepiękne prace naszych artystów. Wychowawcy zadbali o wiele ciekawych zajęć by umilić oczekiwanie na zimowe harce. Dzieci w bajkach z przygodami  Reksia i misia Piotrusia poznały co to bezpieczna zabawa zimą z przyjaciółmi. A w radosnej szkole nie zabrakło radosnych zjazdów z górki „na pazurki” oraz zabaw animacyjnych.


Czytaj więcej o: Bezpieczne zabawy zimowe

BABCIU DZIADKU coś ci dam, jedno serce które mam…

Nasze świetlik z ogromną radością i skupieniem wykonały sercowe upominki i laurki dla swoich kochanych seniorów. Kto jak nie Wy Babcie i Dziadkowie wiedzą co wnuki lubią najbardziej ;) Dziękujemy za to, że jesteście i nas rozpieszczacie ;)

Czytaj więcej o: BABCIU DZIADKU coś ci dam, jedno serce które mam…

W grudniu po południu

Grudzień w świetlicy minął w radosnej  i świątecznej atmosferze. Nasi podopieczni mogli co tydzień wykazać się plastycznie. Nie zabrakło mikołajków, sówek szykujących się do zimy, malowania węglem, jak i ślicznych ozdób na choinkę. W grudniu nasi podopieczni mogli również poszerzyć swoją wiedzę na temat górnictwa oraz poznać historię i prawdę o świętym Mikołaju, a to dzięki specjalnie przygotowanych dla nich prezentacjach: „Skarby naszej Ziemi”, „Mikołaj w świetlicy”. Tuż przed świętami śpiewając wspólnie kolędy świetliki z ogromną radością powitały i ubierały choinkę.

Czytaj więcej o: W grudniu po południu

Misiowo u Świetlików

W tym roku nie zabrakło misiowej zabawy z okazji Światowego Dnia Misia. W tym dniu najmłodsze świetliki musiały zostać poddane testowi z wiedzy o niedźwiadkach brunatnych. Poznały historię misa TEDDY i skąd wzięły się obchody związane z dniem misia.  Dodatkowo świetliki podczas prezentacji multimedialnej poznały polskiego misiowego  bohatera – kaprala misia Wojtka, który służył w polskiej armii u gen. Andersa. Po prezentacji Panie porwały dzieci na misiowe zabawy z pluszowymi przyjaciółmi. A chętni na małe „co nie co” wykonali przestrzennego misia z brzuszkiem na słodkie łakocie.


Czytaj więcej o: Misiowo u Świetlików

Jestem dobrym Świetlikiem

21 listopada w świetlicy obchodziliśmy światowy dzień życzliwości. Z tej okazji świetliki prowadzone miały różne zabawy uczące pomagania i współpracy z innymi. Pierwszaki zostały porwane przez życzliwe ufoludki na różne planety życzliwości. Dzieci pracując w grupach mogły pokazać innym, jak wyglądał życzliwy kosmita, który porwał ich na planetę życzliwości Ia, Ic, Ie i Ig.


Czytaj więcej o: Jestem dobrym Świetlikiem

Kto Ty jesteś? Polak mały!

Nasze świetliki również przyłączyły się do obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji Panie przygotowały dla nich prezentację multimedialną, która przypomniała im o symbolach narodowych. Świetliki poznały legendę powstania godła polskiego, symbolikę kolorów naszej flagi oraz hymnu narodowego oglądając film IPN „Polak Mały”. Chętni mogli się zmierzyć ze sztuką origami i sami stworzyć godło Polski. Przepiękne prace można podziwiać przy świetlicy. Na zakończenie obchodów uroczystości na świetlików czekał Bolek i Lolek ze swoja przygodą „Maszeruje wojsko”.

Czytaj więcej o: Kto Ty jesteś? Polak mały!

Halloween

Na fali halloweenowych  szaleństw, my także znaleźliśmy pomysł na fajną zabawę plastyczną.

I tak  oto, powstały nasze sympatyczne „Dłonio-duszki”. Świetliczaki z IIb

Czytaj więcej o: Halloween