Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51

Tel:(32) 263-12-47

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2931207
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 193 dni

Gromada Zuchowa "Słoneczna Gromada" (2009-2012)

Hufiec: Sosnowiec

Chorągiew: śląska

Drużynowa: dh. Iwona Wroniecka

 

Gromada zuchowa jest organizacją, która się szczególnie wyróżnia i ma największe szanse przyciągnąć w swoje szeregi ogromną liczbę dzieci. Tym, co najbardziej wyróżnia zuchy jest na pewno umundurowanie oraz obrzędowość.

Gromada Zuchowa jest jednostką organizacyjną, mającą swoją nazwę, znak, piosenkę, księgę, pieczęć, skarbiec, kronikę, zawołania oraz inne zwyczaje. Dzięki nim zuch przynależy do określonego zespołu i uświadamia sobie swoje miejsce w zespole. W gromadzie zuch uczy się różnych sposobów zachowania, norm postępowania, obyczajów, przeżywa ważne dla całego zespołu chwile.

Drużynowy, wprowadzając obrzędy na zbiórce, bawiąc się wspólnie z zuchami, w sposób naturalny i niezauważalny dla zuchów – realizuje określone przez ZHP cele wychowawcze.

Obrzędowość zuchowa nadaje zbiórkom charakter uroczysty i tajemniczy. Wprowadza zuchy w świat fantazji, pobudza ich wyobraźnię, wrażliwość i emocje. Wykorzystanie symboliki, elementów ozdobnych, teatralnych, plastycznych, a także ruchu – powoduje, iż zbiórka przekształca się w ciekawą, pasjonującą zabawę. 

 

Kilka słów o nas:

 

Jesteśmy gromadą działająca przy SP nr 39 w Sosnowcu, założoną 13 października 2009r. Nasze zbiórki odbywają się co tydzień w szkole i zazwyczaj jesteśmy wszyscy obecni, a jest nas 16 osób. Naszą gromadę prowadzi dh. Iwona.

Jako gromada jesteśmy podzieleni na 3 szóstki, w których razem się bawimy oraz stawiamy czoła wszelkim zadaniom, nawet tym najtrudniejszym.

Jak z naszej nazwy wynika jesteśmy słonecznymi zuchami, zawsze weseli, uśmiechnięci i do pomocy chętni. Mamy swoja obrzędowość. Dzięki pomocy m.in. naszych rodziców posiadamy wspaniały TOTEM, SKARBIEC.

Artykuły

Harcerski Start 2012 Hufca ZHP Sosnowiec

Harcerski start  Hufca ZHP Sosnowiec był spotkaniem gromad zuchowych i drużyn harcerskich, który odbył się 19.10.2012r. Celem imprezy było rozpoczęcie nowego roku harcerskiego. Temat przewodni tegorocznego Harcerskiego Startu o charakterze gry terenowej brzmiał:

„Co nam w worku jesień niesie?”.

Czytaj więcej o: Harcerski Start 2012 Hufca ZHP Sosnowiec

Rajd-Biwak Zuchowy - Kobylica 2012

Nasza przygoda rozpoczęła się w tym dniu o godz. 10.00, kiedy to wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Jaroszowca Olkuskiego. Tam otrzymaliśmy wytyczne od dh. komendantki co do dalszej trasy, którą musieliśmy pokonać na piechotę. Po wykonaniu zadania czyli rozwiązaniu krzyżówki, znalezieniu drogi w labiryncie i ułożeniu rozsypanki sylabowej ruszyliśmy w dalszą drogę przez las oznaczoną gdzieniegdzie białą wstążeczką. Podczas tej trasy mieliśmy „stworzyć” ducha lasu (można go sobie obejrzeć na poniższych zdjęciach).

Czytaj więcej o: Rajd-Biwak Zuchowy - Kobylica 2012

Obietnica zuchowa

Obietnica Zuchowa, to zbiórka, która była podsumowaniem dotychczasowej pracy i zabawy. Po jej złożeniu zuchy stały się pełnoprawnymi członkami ZHP, weszły do harcerskiej rodziny.

Czytaj więcej o: Obietnica zuchowa

Wieczór Andrzejkowy

Zuchy i harcerze ze szkoły 39 w Sosnowcu byli organizatorami tegorocznych harcerskich andrzejek. W dniu 30.11. gościliśmy w naszej szkole  drużyny harcerskie z sosnowieckich szkół.

Stare przysłowie mówi „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”. Tradycja andrzejkowych przepowiedni przetrwała do dziś. Aby przyszłość zechciała odsłonić przed nami swoja tajemnicę, a przede wszystkim, aby zabawa była naprawdę udana, warto wrócić do korzeni.

Czytaj więcej o: Wieczór Andrzejkowy

Kobylica 2011

Uroczyste rozpoczęcie roku harcerskiego Hufca Sosnowiec

w Kobylicy - 23.09.2011r.

 

Zawody sportowe rozpoczęły się uroczystym apelem, w którym brały udział wszystkie przybyłe drużyny harcerskie i gromady zuchowe z Sosnowca.

Czytaj więcej o: Kobylica 2011

Promyki pamięci

1 listopada – Święto Zmarłych- Czas ciszy i zadumy. Wszyscy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach.

Czytaj więcej o: Promyki pamięci

Festiwal Piosenki Zuchowej

16.04.2011r. Zuchy z naszej szkoły po raz kolejny brały udział w Festiwalu Piosenki zorganizowanym przez Hufiec ZHP Sosnowiec.

Czytaj więcej o: Festiwal Piosenki Zuchowej

Obchody 100-lecia ZHP

02.04.2011r. Udział zuchów w Inauguracji Obchodów 100-lecia Harcerstwa w Zagłębiu.

Czytaj więcej o: Obchody 100-lecia ZHP

Żyj zdrowo i kolorowo

Przedstawienie zuchowe w Dniu Otwartym Szkoły.

Czytaj więcej o: Żyj zdrowo i kolorowo

Zdobywamy sprawność - CZŁOWIEK ZIMY

„Człowiek zimy", to zuch, który wie jak można w zimie zorganizować zabawy na świeżym powietrzu i jednocześnie zdaje sobie sprawę z zimowych niebezpieczeństw (choroby, odmrożenia, niebezpieczne górki, pękający lód). „Człowiek zimy", to zuch, który potrafi w sposób bezpieczny korzystać z uroków zimy. Sprawność ta poprawia kondycję fizyczną dziecka, daje szansę „wyżycia" się na śniegu, rozwija wyobraźnię, uczy rozsądku. Uczy koleżeńskości, wyrabia silną wolę i umiejętność przegrywania z honorem.

Czytaj więcej o: Zdobywamy sprawność - CZŁOWIEK ZIMY

Kraina Bajek w Parku Świetego Mikołaja

27.11.2010r. zuchy wybrały się na wycieczkę do Zatoru. Wycieczka pełna uroku i wrażeń.

Po przybyciu na miejsce wraz z inną gromadą zuchową „Wesołe Promyczki" ze szkoły nr 8 w Sosnowcu, wszyscy udaliśmy się do Krainy Bajek w Parku Św. Mikołaja. Przygoda nasza rozpoczęła się od wędrówki bajkową ścieżką wraz z przewodniczką. Podczas tej wędrówki mogliśmy podziwiać widowiskową paradę bohaterów bajek na czele z Mikołajem, który jechał na saniach. Następnie odwiedziliśmy zagrodę prawdziwych reniferów Rudolfa i Kometki oraz bożonarodzeniową szopkę ze stajenką.

Czytaj więcej o: Kraina Bajek w Parku Świetego Mikołaja

Znam prawa zucha - zabawa w podchody

Zuchy poruszały się szóstkami po terenie szkolnym i wykonywały zadania napisane i umieszczone w kopertach, które najpierw trzeba było odnaleźć np. pod liśćmi, na drzewie, w żywopłocie, pod chodami czy u pani sprzątaczki.

Czytaj więcej o: Znam prawa zucha - zabawa w podchody

Co to jest złość?

Kolejna zbiórka pozwoliła głębiej zrozumieć uczucie złości, poznać sposoby konstruktywnego radzenia sobie ze złością. Podczas naszej gawędy rozmawialiśmy o uczuciu, które każde dziecko odczuwa, ale nie każde przeżywa tak samo. Siedząc w kręgu zuchy kończyły zdanie: „ZŁOSZCZĘ SIĘ, KIEDY…..”

Czytaj więcej o: Co to jest złość?

Wszystkim z zuchem jest dobrze - wspólne normy i reguły postępowania

Zbiórka zuchowa rozpoczęła się wspólnym śpiewem znanych piosenek zuchowych. W czasie gawędy rozmawialiśmy o przestrzeganiu wspólnych ustaleń czyli norm i reguł które powinny nas obowiązywać. Zuchy szukały przykładów sytuacji, gdzie są potrzebne reguły, które organizują i ułatwiają ludziom życie zapobiegając chaosowi.

Czytaj więcej o: Wszystkim z zuchem jest dobrze - wspólne normy i reguły postępowania