Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51

Tel:(32) 263-12-47

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2931179
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 193 dni
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Harcerze

Harcerze

Drodzy rodzice i przyjaciele ZHP

  przekazując 1% podatku w rozliczeniach rocznych  PIT

możecie wesprzeć działalność naszej drużyny harcerskiej

 nr KRS 0000273051

 ZHP CHORĄGIEW ŚLĄSKA

HUFIEC SOSNOWIEC 77 SDH „ODKRYWCY”

 

 


 

Zbiórki harcerskie

odbywają się w harcówce

w piątki od 14.30 do 16.00.

 

HARCERSTWO - dla wielu było i jest przygodą życia.

Odegrało również ogromne znaczenie w kształtowaniu pokoleń odpowiedzialnych obywateli Polski.

Dzisiaj harcerstwo jest wciąż aktywnym ruchem przyciągającym do swoich szeregów wielu młodych ludzi.
 

Na terenie naszej szkoły działa 77 SDH „ODKRYWCY”:

 Harcerzem być to wielka rzecz. Zachęcamy wszystkich uczniów klas IV – VI

do wstępowania do ZHP. Z nami możesz miło spędzić czas i przeżyć wiele przygód.

 

Artykuły

Rajd ,,Zakręcony Młody Sosnowiczanin”

Nadszedł upragniony 15 maja 2017 r. wraz z nim długo oczekiwana  gra miejska, którą rozpoczęliśmy dokładnie w południe od pogotowia ratunkowego.  Ratownicy ciekawie opowiedzieli  o swojej pracy i pokazali nam od środka karetkę pogotowia! Następnym punktem naszego rajdu po Sosnowcu była Straż Pożarna. Pan strażak również opowiedział o swojej pracy i z przyjemnością odpowiadał na dociekliwe pytania naszych harcerskich braci. Po tym spotkaniu zostały nam już  tylko trzy punkty: komisariat policji, straż miejska i urząd miasta. Po wykonaniu  wszystkich zadań (szło lepiej lub gorzej- musimy podszkolić się z samarytanki!)  udaliśmy się do parku, gdzie czekała na nas tradycyjna harcerska grochówka. Finałem gry był apel podsumowujący. Cudownie się bawiliśmy, wszyscy przeżyli i z niecierpliwością czekają na następne gry.

                                                                                               dh. Dominika

Czytaj więcej o: Rajd ,,Zakręcony Młody Sosnowiczanin”

77 SDH "Odkrywcy" na Górce Środulskiej!

Dnia 12 maja 2017 r. postanowiliśmy, że zbiórkę zrobimy w terenie. Wybraliśmy się do Parku na Środuli. Zastępowe przygotowały krótką grę terenową, by przetestować umiejętności naszej drużyny. Harcerze poradzili sobie śpiewająco. Świetnie się bawiliśmy, a pogoda nam dopisała. W wyśmienitych humorach wróciliśmy do harcówki. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej zabawy na świeżym powietrzu.  

 dh. Dominika

Czytaj więcej o: 77 SDH "Odkrywcy" na Górce Środulskiej!

Wycieczka do kręgielni

Dnia 12.05.2017 roku nasza piątkowa zbiórka była inna. Wybraliśmy się z drużyną do kręgielni "Ośmiornica" w Dąbrowie Górniczej. Zabawa była przednia!  Szczęśliwie wróciliśmy do domu rozbawieni i z dobrym humorem. W kręgielni było słychać odgłosy pędzących kul i zbijanych kręgli, a cała drużyna starała się o „dobrego cela”, bo on polepszał nam wyniki i mobilizował do zdrowej rywalizacji.To była udana i ciekawa wyprawa, chętnie byśmy to powtórzyli.                       

dh. Maja

Czytaj więcej o: Wycieczka do kręgielni

Festiwal Piosenki Harcerskiej i Rock'n'rollowej

Dnia 22 kwietnia 2017r. nasza drużyna wzięła udział w Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Rock'n'rollowej. Postanowiliśmy zaprezentować piosenki: "Jaki był ten dzień'' zespołu Turbo (harcerska) oraz "Nie bądź taki szybki Bill'' Kasi Sobczyk (rock'n'rollowa). 

Czytaj więcej o: Festiwal Piosenki Harcerskiej i Rock'n'rollowej

Konkurs - Ozdoby Wielkanocne

30.03.2017 przedstawicielki naszej drużyny wzięły udział w konkursie plastycznym – Ozdoby wielkanocne”

Czytaj więcej o: Konkurs - Ozdoby Wielkanocne

ŚWIATOZMIENIACZE

W marcu 2017r. harcerze naszej drużyny podjęli wyzwanie światozmieniania, przystępując do programu „Światozmieniacze. Cel: dobro”.

Czytaj więcej o: ŚWIATOZMIENIACZE

Tak, POMAGAM!

24 i 25 marca harcerze naszej drużyny uczestniczyli w XII Zbiórce Żywności Caritas pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. W sklepie Biedronka druhny i druhowie zbierali artykuły spożywcze z długimi terminami przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu.  

Czytaj więcej o: Tak, POMAGAM!

Dzień Otwarty

Harcerze naszej drużyny aktywnie włączyli się w Dzień Otwarty Szkoły, który odbył się 8 marca 2017 roku. Z uśmiechem na twarzy witali rodziców odwiedzających progi naszej placówki, chętnie odpowiadali na ich pytania, a także odprowadzali każdego gościa do nauczycieli, którzy udzielali szczegółowych informacji na temat szkoły. 

Czytaj więcej o: Dzień Otwarty

KURS ZASTĘPOWYCH HUFCA SOSNOWIEC „Per Aspera ad Astra”

Druhny Dominika, Monika i Weronika brały udział i pomyślnie ukończyły kurs zastępowych organizowany przez Zespół ds. Kształcenia Hufca Sosnowiec oraz Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej Hufca Dąbrowa Górnicza.

Czytaj więcej o: KURS ZASTĘPOWYCH HUFCA SOSNOWIEC „Per Aspera ad Astra”

Harcerze dla WOŚP

12 stycznia w naszej szkole odbył się koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Związek Harcerstwa Polskiego współpracuje z WOŚP od samego początku. Także i w tym roku nasi harcerze aktywnie brali udział w tym wydarzeniu. Zgodnie z prawem harcerskim powinni oni nieść pomoc bliźnim. Dlatego właśnie z ogromnym zaangażowaniem druhny i druhowie zbierali datki, sprzedawali rzeczy na kiermaszu, a także serwowali ciepłe napoje i ciasto.  

Czytaj więcej o: Harcerze dla WOŚP

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

W poniedziałek 12 grudnia harcerze naszej drużyny przekazali na mszy Betlejemskie Światło Pokoju - symbol ciepła, miłości i nadziei, który tradycyjnie stawiany jest na wigilijnym stole. W podziękowaniu od księdza proboszcza naszej parafii otrzymaliśmy paczki ze słodyczami. 

Serdecznie dziękujemy i życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

Czytaj więcej o: Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju - 2016

    W niedzielę 11 grudnia nasza drużyna tradycyjnie uczestniczyła na Jasnej Górze w Częstochowie w uroczystości przekazania BŚP harcerzom. BŚP jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Odważnie twórzmy pokój to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Na Jasnej Górze spotkaliśmy się z zuchami i harcerzami z hufców całego regionu. Wzięliśmy udział w biegu harcerskim na terenie klasztoru jasnogórskiego. Zadania biegu nie były łatwe, związane były z historią klasztoru oraz historią sztafety BŚP. Nasi harcerze dzielnie się z nimi zmierzyli.

Czytaj więcej o: Betlejemskie Światło Pokoju - 2016

Tydzień Edukacji Globalnej

                                                                                               Harcerstwo to ruch ludzi zawsze młodych,  

kroczących z innymi szeroką drogą postępu...

Maria Staszewska

                                                       

18 listopada, z okazji obchodzonego na całym świecie Tygodnia Edukacji Globalnej, druhny i druhowie naszej drużyny omawiali problemy nadmiernej konsumpcji na świecie oraz wyzysku pracowników kraju Globalnego Południa. Oglądaliśmy film dotyczący procesu produkcji rzeczy, poznaliśmy zasady sprawiedliwego handlu oraz tworzyliśmy Dekalog Odpowiedzialnego Obywatela Świata. Zastanawialiśmy się, co w życiu jest najważniejsze, a także jakie rzeczy są nam tak naprawdę zbędne. Na zakończenie każdy z nas spróbował stworzyć jedno postanowienie, które przyczyniłoby się do ochrony Ziemi.  

Czytaj więcej o: Tydzień Edukacji Globalnej

Musztra harcerska

Załóż mundur i przypnij lilijkę,
Czapkę na bakier włóż!
W szeregu stań, wśród harcerzy
I razem z nami w świat rusz.

 

Podczas jednej z piątkowych zbiórek nasza drużyna uczyła się regulaminu i zasad musztry harcerskiej pod okiem doświadczonego druha. Dzięki treningowi potrafimy już sprawnie wykonywać rozkazy, a także meldować się. Poznaliśmy komendy, typowe zwroty oraz postawy harcerskie. Od tej pory jesteśmy gotowi do prawidłowego wykonywania zbiórek.

 

Czytaj więcej o: Musztra harcerska

Ozdoba bożonarodzeniowa – harcerski konkurs plastyczny

W dniu 24 listopada, reprezentanci naszej drużyny wzięli udział w harcerskim konkursie plastycznym „Ozdoba bożonarodzeniowa” .Organizatorem konkursu była 19 SDH Płomień wraz z gromadą zuchową. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji świątecznych poprzez rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ozdoby bożonarodzeniowej w czasie dwóch godzin  w obecności innych reprezentacji drużyn . Naszą drużynę reprezentowały druhny: Maja, która wykonała bałwana, Ola – wykonała gwiazdę, Dominika – wykonała aniołka,  Patrycja – wykonała choinkę i Weronika, która wykonała bombkę choinkową,. Wszystkie druhny spisały się  na medal – wykonały piękne prace!  Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.


Dziękujemy organizatorom za miłą gościnę i wspaniałą harcerską, przedświąteczną atmosferę, 
no i oczywiście smaczny poczęstunek. W czasie konkursu nie zabrakło zadań doskonalących metodykę harcerską.

                                                            

Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!

Czytaj więcej o: Ozdoba bożonarodzeniowa – harcerski konkurs plastyczny