Pola Nadziei

„Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z in­ny­mi”.

/Jan Paweł II/

W bieżącym roku szkolnym, już po raz ósmy, Szkoła Podstawowa nr 39 w Sosnowcu przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii POLA NADZIEI.

Podobnie jak w minionych latach, realizując cele programu, pragniemy pamiętać o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w najtrudniejszym okresie swojego życia.

Celem programu jest też:

- szerzenie idei hospicyjnej,
- uwrażliwianie dzieci, młodzieży, dorosłych  na potrzeby chorych,
- pozyskiwanie funduszy na opiekę dla nieuleczalnie chorych oraz zbiórkę funduszy na budowę hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu,
- zachęcanie do wolontariatu i bezinteresownego niesienia pomocy innym.

W ramach uczestnictwa w kampanii, społeczność naszej szkoły uczestniczy w wielu akcjach organizowanych z myślą o podopiecznych Hospicjum Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

Rozpoczynając tegoroczną edycję projektu, przedstawiciele społeczności szkolnej założyli w październiku małe „Żonkilowe Poletko Nadziei”.
Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem miedzy ludźmi zdrowymi, a tymi których dotknął ból choroby. Jest także symbolem ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”. Teraz wspólnie oczekujemy wiosny, aż rozkwitną kwiaty.

Kolejną zrealizowaną inicjatywą była akcja „Upominek dla chorego”. Zbieraliśmy artykuły opatrunkowe, higieniczne, żywność oraz chemię gospodarczą. Wszystkie zebrane produkty zostały przekazane podopiecznym Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu i ich rodzinom, będącym w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Chcąc mieć swój wkład w budowę Hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu, zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę zużytych tonerów. Poprzez tą akcję, nie tylko przyłączamy się do zbiórki funduszy ale dbamy także o środowisko.
Akcja będzie trwała cały rok.

W grudniu, uczniowie naszej szkoły wykonali piękne, okolicznościowe kartki bożonarodzeniowe, które zostaną przekazane wraz z serdecznymi życzeniami świątecznymi na ręce podopiecznych Hospicjum.

Wiosną planujemy zorganizować kolejną akcję „Upominek dla chorego”, natomiast w okresie przedświątecznym  przygotować wraz z uczniami stroiki oraz kartki wielkanocne.

Na zakończenie tegorocznej edycji, jak co roku społeczność naszej szkoły weźmie udział w wielkim „Marszu Nadziei”, który przejdzie ulicami Sosnowca. Marsz jest symbolem solidaryzowania się z osobami nieuleczalnie chorymi oraz ich rodzinami.

Jego celem jest także zwrócenie uwagi na zwykłe potrzeby ludzi chorych oraz uwrażliwienie społeczeństwa na los drugiego człowieka.

W ciągu całego roku szkolnego aktywnie włączamy się w imprezy oraz  konkursy organizowane przez Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

Koordynatorzy: Elżbieta Gawlik, Agnieszka Zimny