• Odwiedziło nas: 2752008

Pomóżmy sosnowieckim kasztanowcom

Nasza szkoła już od 2009r. bierze udział w akcji "POMÓŻMY SOSNOWIECKIM KASZTANOWCOM" zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Sosnowcu. W tym roku po raz kolejny przystąpilismy do akcji zgłaszając swój udział w kwietniu, kiedy się ona rozpoczyna.

Akcja ma na celu zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka, szkodnika niszczącego kasztanowce. Do tej pory akcja polegała na oklejaniu drzew opaskami lepowymi wraz z dyspenserem feromonowym. Opaski te zdejmowane były z pni drzew po zakończeniu rojówki szrotówka tj. pod koniec czerwca. Druga część akcji odbywała się jesienią i polegała na grabieniu liści kasztanowca, pakowaniu ich w odrębne worki, które były odbierane przez wydział ochrony środowiska do utylizacji. Obecnie, na kasztanowcach zamiast opasek, zawiesiliśmy budki lęgowe dla sikorek, które są naturalnym wrogiem tego szkodnika. W bieżącym roku objęliśmy ochroną przed szkodnikiem 8 kasztanowców. W akcji biorą udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również pomagają nam pracownicy obsługi, dzięki którym zawisły budki dla ptaków.