Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51

Tel:(32) 263-12-47

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2931206
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 193 dni

"Kultura francuska wczoraj i dziś" 2013-2016

Artykuły

Wycieczka

Po trzech latach nauki innowacja pedagogiczna "Kultura francuska wczoraj i dziś" w klasie VI a miała zakończyć się wycieczką do Francji. Z powodu zagrożenia terrorystycznego w Europie uczniowie wyjechali na wycieczkę "Szlakiem Piastowskim i Napoleońskim".

 

 

Czytaj więcej o: Wycieczka

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 16.10.2015 zgodnie z założeniami innowacji "Kultura francuska wczoraj i dziś", uczniowie klasy VI a byli na wycieczce we Wrocławiu. Na przykładzie kościołów i innych budowli tego miasta  uczyli się rozpoznawać różne style w architekturze.


Poznali cechy stylu romańskiego, gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu. Na lekcjach języka francuskiego omawiane będą podobieństwa Wrocławia i Paryża.

             
Dzieci miały również okazję zobaczyć jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej, czyli Panoramę Racławicką. Jest to dzieło Jana Styki we współpracy z  Wojciechem Kossakiem. Malowidło, w formie przestrzennej, upamiętnia setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięską bitwę pod Racławicami w 1794 r.


Zwiedzanie zakończyliśmy na przepięknym średniowiecznym Rynku Wrocławskim. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Atrakcją dla uczniów był szlak krasnoludków wrocławskich i związane z nimi historie.


wychowawca: mgr Barbara Binder

Czytaj więcej o: Wycieczka do Wrocławia

Temat przewodni innowacji w VI a

W roku szkolnym 2015/2016  tematem przewodnim innowacji w klasie VI a  będzie sztuka i architektura. Uczniowie poznają słynne dzieła francuskich malarzy, wybrane miejsca zabytkowe Francji, style w architekturze oraz wpływy kultury francuskiej na architekturę polską. Będą omawiać rodzaje i właściwości figur płaskich i przestrzennych na przykładzie architektury i malarstwa Francji i Polski, sztukę francuską XIX wieku, narodziny stylu empire, charakterystyczne krajobrazy i regiony turystyczne Francji. Dowiedzą się jak planować trasę wycieczki, ponieważ planowanym zakończeniem innowacji będzie wycieczka do Francji w celu zweryfikowania wiedzy i umiejętności uczniów.   

 

 mgr Barbara Binder

Czytaj więcej o: Temat przewodni innowacji w VI a

Fabryka bombek

Dnia 24 listopada 2014r. klasa V a brała udział w warsztatach w fabryce bombek Decora w Miechowie. Jest to świetna atrakcja dla dzieci szczególnie w okresie przedświątecznym. Dzieci poznały proces tworzenia szklanych ozdób choinkowych. Do domu wróciły zadowolone z własnoręcznie ozdobionymi bombkami.

mgr Barbara Binder

Czytaj więcej o: Fabryka bombek

Temat przewodni innowacji w Va

W roku szkolnym 2014/2015  tematem przewodnim innowacji w klasie Va  będzie film, teatr i literatura. Uczniowie będą poznawać francuskie słownictwo dotyczące filmu i teatru. Poznają znanych pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, francuskich laureatów Nobla w dziedzinie literatury, podobieństwa i różnice teatru polskiego i francuskiego, bohaterów filmowych i teatralnych.  Dowiedzą się o podboju i przyłączeniu Galii do Imperium Rzymskiego oraz poznają florę i faunę górską i śródziemnomorską.

   mgr Barbara Binder

Czytaj więcej o: Temat przewodni innowacji w Va

Innowacja pedagogiczna 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 została wprowadzona w klasie IVA innowacja pedagogiczna "Kultura francuska wczoraj i dziś". Innowacja ma na celu naukę drugiego języka obcego- języka francuskiego oraz korelację międzyprzedmiotową. Jest to kontynuacja poprzedniej innowacji poszerzonej o aspekt historyczny ze względu na 220 rocznicę muzeum Luwr, które stanowi punkt wyjścia do poznania kultury Francji.
W klasie czwartej tematem przewodnim jest: „Rodzina i obyczaje we Francji dawniej i dziś”.

Wychowawca: mgr Barbara Binder

 

 

Czytaj więcej o: Innowacja pedagogiczna 2013/2014