Wycieczka do Francji 2014

W dniach 5-10.05.2014 roku uczniowie klasy VIA oraz nieliczni uczniowie z pozostałych klas naszej szkoły wzięli udział w przedmiotowej wycieczce do Francji. Wycieczka była podsumowaniem realizowanej w klasie VIA innowacji pedagogicznej pt. „Być jak Maria Skłodowska-Curie”. Uczniowie zobaczyli miejsca związane z życiem i pracą wielkiej uczonej w Paryżu: dom, w którym mieszkała Noblistka, instytut, w którym pracowała wspólnie z mężem, Sorbonę, gdzie studiowała, a także Panteon, gdzie spoczywają oboje z mężem.

Ponadto w czasie kilkudniowego pobytu w Paryżu uczniowie odwiedzili również wszystkie najpiękniejsze  miejsca stolicy Francji, a więc: Katedrę Nôtre - Dame, Ratusz, Bazylikę Sacré - Coeur, Łuk Triumfalny, Pałac Inwalidów, nowoczesną dzielnicę La Défense. Wspaniałą atrakcją był wjazd na wieżę Eiffla oraz rejs po Sekwanie. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zobaczyć dzieła słynnych malarzy w Luwrze oraz impresjonistów w Musée d'Orsay. W drodze do Paryża mogli z kolei  podziwiać piękne miasto Luxemburg oraz wspaniałą katedrę koronacyjną królów francuskich w Reims.

Podczas pobytu we Francji uczniowie mieli okazję posługiwać się językiem francuskim, którego uczą się od klasy czwartej. Znajomość języka francuskiego okazała się w Paryżu niezastąpiona.

Wszystkim uczestnikom wycieczki wyjazd bardzo się podobał i pozostanie na długo w pamięci.