Szkoła Podstawowa nr 39 | im. Kornela Makuszyńskiego

41-219 Sosnowiec ul. Lubelska 51 Tel:(32) 263-12-47      

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4997936
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej

W poniedziałek 20.11.2017r. rozpoczęliśmy w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas.” Przygotowaliśmy gry dla różnych poziomów wiekowych- dla klas młodszych wświetlicy szkolnej przygotowaliśmy zabawy ruchowe z różnych stron świata. Klasy starsze (IV-V) grały w globalną grę karcianą „Rodzinki” oraz grę edukacyjną pod tytułem „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” (VI, VII). Gry były bardzo ciekawe. Najwięcej emocji wzbudziła gra „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”, w której uczniowie poznawali dobre i złe metody produkcji obuwia oraz boliwijska gra „Enchoque” w której zadaniem uczniów było wrzucenie przywiązanej sznurkiem do kubeczka piłeczki do środka tegoż kubeczka.

We wtorek odbyła się akcja informacyjna na temat produktów Fairtrade połączona z degustacją czekolady oraz kremu czekoladowego opatrzonych znakiem Sprawiedliwego Handlu. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne wraz ze słodką przekąską. Produkty Fairtrade zostały również wprowadzone do sklepiku szkolnego.

We wtorek również, uczniowie podczas długich przerw odkodowywali rozmieszczone na terenie szkoły QR kody zawierające hasła dotyczące odpowiedzialnych zakupów.

22 listopada klasa IV F zorganizowała dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej przedstawienie kukiełkowe pt. "Tosia poznaje czekoladę". Aktorzy samodzielnie przygotowali kukiełki, pacynki oraz dekorację. Przedstawienie dotyczyło Sprawiedliwego Handlu, uświadomienia dzieci, że powstanie danego produktu nie zaczyna się na półce sklepowej tylko dużo, dużo wcześniej. Dzieci miały możliwość poznania całej drogi powstawania czekolady począwszy od zebrania z pola ziaren kakaowca aż do momentu jej konsumpcji. Na zakończenie młodzi aktorzy przygotowali układ taneczny do piosenki "Czekolada" i tym samym zachęcili widownię do wspólnej zabawy. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci z klas I-III. 

W środę uczennice naszej szkoły wzięły również udział w grze miejskiej Fair Train w Katowicach. Zabawa była świetna. Podczas gry uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił np. w budowie pojazdu z odpadów, czy znaleźć rozwiązania, które pomogą oczyścić miasto.

Środa była również dniem refleksji. W bibliotece szkolnej uczniowie mieli okazję usłyszeć „Bajki z całego świata” czytane przez p. Mirosławę Rybę i p. Olgę Kapalczyk.

Konkurs, który miał się odbyć 23.11.2017r. z przyczyn niezależnych od organizatorów musiał zostać przełożony i odbył się dn. 30.11.2017r.

Cały tydzień odbywały się dwie wystawy- wystawa „Gdzie pieprz rośnie” prezentująca produkty spożywcze wraz z krajami ich pochodzenia oraz wystawa rzeźb i przedmiotów codziennego użytku wykonanych z odpadów. Wszystkie przedmioty z wystawy zostały wykonane przez naszych Uczniów pod kierunkiem nauczycieli plastyki i techniki. Uczniowie klas starszych podczas zajęć przyrody oraz biologii z p. Kluźniak- Zaczyńską wzięli udział w pokazie filmu „SOS Ziemia”

W TEG udało nam się zaangażować całą szkołę poprzez akcję „Drugie życie przedmiotów”. Akcja polegała na wymianie używanych książek, zabawek i innych przedmiotów codziennego użytku pomiędzy uczniami. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że nie zawsze kupowanie nowych rzeczy jest niezbędne. Została ona przeprowadzona w duchu zasady 3R – Reduce (ogranicz… np. nadmierną konsumpcję), Reuse (użyj ponownie), Recycle (przetwórz).

Uczniowie klas III e oraz III a zorganizowali wewnątrzklasowe zbiórki na rzecz „Kulczyk Foundation” i UNICEF-u oraz wykonali makiety budowli, instrumenty oraz elementy dekoracyjne z odpadów. W czasie Tygodnia Edukacji Globalnej rozmawiali oni o życiu w krajach Azji południowo- wschodniej i Celach Zrównoważonego Rozwoju.

Tydzień Edukacji Globalnej to akcja, którą Nasza szkoła  chce prowadzić rokrocznie uświadamiając uczniom, że zmiana na świecie rozpoczyna się tu i teraz od drobnych gestów.