Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie. Jest on okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językowej i kulturowej, zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty i ułatwia znalezienie pracy.

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.

Uczniowie klas VI A innowacyjnej, VII A i VII C mieli okazję poznać podczas lekcji języka angielskiego i francuskiego ciekawostki językowe o językach Unii Europejskiej, łamańce językowe oraz informacje o tym, które światowe gwiazdy znają języki obce. Próbowali rozwiązać quiz językowy sprawdzający wiedzę o językach naszego kontynentu. Wszystkie propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Najwięcej żartów i uśmiechu wywołały angielskie i francuskie łamańce językowe. Natomiast przedstawione sylwetki znanych artystów, aktorów i muzyków posługujących się kilkoma językami  stały się dodatkową motywacją do nauki drugiego języka obcego w naszej szkole -  języka francuskiego.